Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První americká vesmírná procházka

Uznání: Gemini 4 Mission, NASA

Astronaut Edward White uskutečnil před 40 lety, 3. června 1965, první americkou vesmírnou procházku. White je na snímku nahoře připoután ke kabině Gemini IV a ve své pravé ruce drží "pistoli" na stlačený plyn pro manévrování. Jeho vesmírná procházka začala nad Tichým oceánem nedaleko Havaje a skončila o 23 minut později nad Mexickým zálivem. Termín vesmírná procházka je ovšem poněkud zavádějící, jelikož se White volně vznášel na nízké oběžné dráze Země spolu se svou kabinou, kterou řídil jeho kolega James McDivitt. Při volném vznášení byl White schopen řídit svoje pohyby vypouštěním plynu ze své pistole, dokud mu zásoba stlačeného plynu stačila. Nakonec se vyčerpaný vrátil do dvoumístné kabiny Gemini.

Štítky: Kosmonaut, Spacewalk, Gemini 4


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »