Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První americká vesmírná procházka

Uznání: Gemini 4 Mission, NASA

Astronaut Edward White uskutečnil před 40 lety, 3. června 1965, první americkou vesmírnou procházku. White je na snímku nahoře připoután ke kabině Gemini IV a ve své pravé ruce drží "pistoli" na stlačený plyn pro manévrování. Jeho vesmírná procházka začala nad Tichým oceánem nedaleko Havaje a skončila o 23 minut později nad Mexickým zálivem. Termín vesmírná procházka je ovšem poněkud zavádějící, jelikož se White volně vznášel na nízké oběžné dráze Země spolu se svou kabinou, kterou řídil jeho kolega James McDivitt. Při volném vznášení byl White schopen řídit svoje pohyby vypouštěním plynu ze své pistole, dokud mu zásoba stlačeného plynu stačila. Nakonec se vyčerpaný vrátil do dvoumístné kabiny Gemini.

Štítky: Kosmonaut, Spacewalk, Gemini 4


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »