Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: špinavé prstence a čistý měsíc

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Pojídání ledu z povrchu Enceladu by mohlo být zdravější, jak pojídání ledu ze Saturnových prstenců, alespoň ten z Enceladu se zdá čistější. Podle hustoty a odrazivých vlastností se předpokládá, že jak prstence Saturnu, tak i nejzářivější měsíc Enceladus se skládají především z vodního ledu. Z důvodů, které ještě nejsou dobře pochopeny, je mnoho částic Saturnových prstenců zčásti pokryto určitým poměrně tmavých prachem, zatímco se při srovnání povrch Enceladu jeví jasný a čistý. Tento kontrast lze vidět na snímku nahoře, který pořídila minulý měsíc sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. V pozadí září jasný Enceladus v kontrastu s tmavšími prstenci v popředí. Důvod, proč je Enceladus tak jasný není nyní znám, ale mohla by to třeba být čerstvá voda vynášená k povrchu vodními sopkami.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »