Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: špinavé prstence a čistý měsíc

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Pojídání ledu z povrchu Enceladu by mohlo být zdravější, jak pojídání ledu ze Saturnových prstenců, alespoň ten z Enceladu se zdá čistější. Podle hustoty a odrazivých vlastností se předpokládá, že jak prstence Saturnu, tak i nejzářivější měsíc Enceladus se skládají především z vodního ledu. Z důvodů, které ještě nejsou dobře pochopeny, je mnoho částic Saturnových prstenců zčásti pokryto určitým poměrně tmavých prachem, zatímco se při srovnání povrch Enceladu jeví jasný a čistý. Tento kontrast lze vidět na snímku nahoře, který pořídila minulý měsíc sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. V pozadí září jasný Enceladus v kontrastu s tmavšími prstenci v popředí. Důvod, proč je Enceladus tak jasný není nyní znám, ale mohla by to třeba být čerstvá voda vynášená k povrchu vodními sopkami.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »