Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: špinavé prstence a čistý měsíc

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Pojídání ledu z povrchu Enceladu by mohlo být zdravější, jak pojídání ledu ze Saturnových prstenců, alespoň ten z Enceladu se zdá čistější. Podle hustoty a odrazivých vlastností se předpokládá, že jak prstence Saturnu, tak i nejzářivější měsíc Enceladus se skládají především z vodního ledu. Z důvodů, které ještě nejsou dobře pochopeny, je mnoho částic Saturnových prstenců zčásti pokryto určitým poměrně tmavých prachem, zatímco se při srovnání povrch Enceladu jeví jasný a čistý. Tento kontrast lze vidět na snímku nahoře, který pořídila minulý měsíc sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. V pozadí září jasný Enceladus v kontrastu s tmavšími prstenci v popředí. Důvod, proč je Enceladus tak jasný není nyní znám, ale mohla by to třeba být čerstvá voda vynášená k povrchu vodními sopkami.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »