Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: špinavé prstence a čistý měsíc

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Pojídání ledu z povrchu Enceladu by mohlo být zdravější, jak pojídání ledu ze Saturnových prstenců, alespoň ten z Enceladu se zdá čistější. Podle hustoty a odrazivých vlastností se předpokládá, že jak prstence Saturnu, tak i nejzářivější měsíc Enceladus se skládají především z vodního ledu. Z důvodů, které ještě nejsou dobře pochopeny, je mnoho částic Saturnových prstenců zčásti pokryto určitým poměrně tmavých prachem, zatímco se při srovnání povrch Enceladu jeví jasný a čistý. Tento kontrast lze vidět na snímku nahoře, který pořídila minulý měsíc sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. V pozadí září jasný Enceladus v kontrastu s tmavšími prstenci v popředí. Důvod, proč je Enceladus tak jasný není nyní znám, ale mohla by to třeba být čerstvá voda vynášená k povrchu vodními sopkami.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »