Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotné hvězdy ve Westerlund 1

Uznání: ESA/Hubble & NASA

Hvězdokupa Westerlund 1 je domovem několika největších a nejhmotnějších známých hvězd. Vede jim hvězda Westerlund 1-26, červený veleobr tak velký, že pokud by byl ve středu naší Sluneční soustavy, tak by sahal až za dráhu Jupiteru. Tato mladá hvězdokupa je kromě toho domovem dalších 3 červených veleobrů, 6 žlutých hyperobrů, 24 Wolf-Rayetových hvězd a několika ještě více neobvyklých hvězd, které je potřeba dále studovat. Westerlund 1 je na hvězdokupu poměrně blízko ve vzdálenosti 15 000 světelných let, takže astronomům slouží jako laboratoř ke studiu vývoje hmotných hvězd. Na obrázku vidíte hvězdokupu Westerlund 1 jak ji zaznamenal Hubblův kosmický dalekohled v jižním souhvězdí Oltáře (Ara). I když se Westerlund 1 v současnosti klasifikuje jako "super" otevřená hvězdokupa, tak se za několik příštích miliónů let může vyvinout do nízkohmotné kulové hvězdokupy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Westerlund 1, Hmotné hvězdy, Hvězdokupa


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »