Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obíhání kolem Jupiteru

Uznání a licence videa: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Sean Doran

Jaké by to bylo obíhat kolem Jupiteru? Video, na které se můžete podívat, popisuje právě to a bylo sestaveno ze snímků pořízených kosmickou sondou Juno, kterou vyslala NASA a která nyní kolem Jupiteru obíhá. Sonda Juno nedávno dokončila na své protáhlé šestitýdenní eliptické dráze šestý průlet kolem Jupiteru. Jak se kosmická sonda na začátku časosběrného videa blíží k Jupiterovu jižnímu pólu, tak se střídají tmavé a světlé oblačné pásy. Tato mračna obsahují složité struktury včetně krouživých proudů, vírů, oválů a podlouhlých mraků, které nemají žádné své protějšky na Zemi. Když sonda prolétá pod Jupiterem, tak se objevují nové oblačné vzory už bez dlouhých pásů, ale zase bohaté na zvláštní víry a ovály. Juno stráví na oběžné dráze zkoumáním Jupiteru několik příštích let, bude určovat množství atmosférické vody a pokusí se zjistit, zda má Jupiter pod oblačnou pokrývkou pevný povrch.

Štítky: Jupiter, Juno, Mračna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »