Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Případ ztracené hvězdy

Uznání: NASA, ESA, Hubble, C. Kochanek (OSU)

Co se stalo s obří hvězdou N6946-BH1? Před pár lety tam byla, Hubble ji viděl. Nyní je tam jen slaboučká zář. A co je ještě zajímavější, nenastala žádná jasná supernova, i když se hvězda na několik měsíců výrazně zjasnila. Přední teorie praví, že velká gravitace hvězdy N6946-BH1 o hmotnosti asi 25 Sluncí držela hvězdu při jejích závěrečných smrtelných křečích pohromadě a poté se většina hvězdy propadla do své vlastní černé díry, kterou stvořila. Pokud se to stalo, tak to co zůstává mimo černou díru nejspíš vytvořilo akreční disk, který víří kolem a než je stažen do černé díry, tak vyzařuje odpovídajícím způsobem slabé infračervené světlo. Pokud se tento způsob smrti hvězd potvrdí i u jiných hvězd, tak to bude přímým důkazem, že velice hmotné hvězdy mohou svůj život skončit spíše zasténáním, než třeskem.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1400+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Hvězdy, Supernova, Černá díra


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »