Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Akrece černou dírou s výtryskem

Uznání ilustrace: NASA, Swift, Aurore Simonnet (Sonoma State U.)

Co se děje, když černá díra požírá hvězdu? Mnoho podrobností sice zůstává neznámých, ale nedávná pozorování poskytují náznaky. Pozemské robotizované dalekohledy automatizované přehlídky supernov ASAS-SN (All Sky Automated Survey for SuperNovae) zaznamenaly v roce 2014 silnou explozi, kterou ihned sledovaly přístroje na družici NASA na oběžné dráze Země Swift. Počítačové modely těchto emisí odpovídají hvězdě, kterou trhá vzdálená superhmotná černá díra. Výsledky takové srážky jsou vidět na umělecké ilustraci. Černá díra samotná je zobrazena jako malá černá tečka ve středu. Jak hmota padá do černé díry, tak dochází ke srážkám s další hmotou a ta se zahřívá. Černou díru obklopuje akreční disk žhnoucího materiálu, který býval hvězdou s výtrysky, které vyvěrají z rotačních os černé díry.

Štítky: Accretion, Černá díra, Výtrysk


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »