Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Želvuška v mechu

Image Credit & Copyright: Nicole Ottawa & Oliver Meckes / Eye of Science / Science Source Images

Je to mimozemšťan? Asi ne, ale ze všech živočichů na Zemi může být želvuška (tardigrada) nejlepším kandidátem. To proto, že o želvuškách je známo, že vydrží desítky let bez jídla nebo bez vody, dokáží přežít teploty blízké absolutní nule stejně jako teploty nad teplotou varu vody, dokáží přežít téměř nulový tlak stejně jako tlak na dně oceánu a dokáží přežít i přímou expozici nebezpečné radiace. Schopnost přežití těchto extremofil ve velkém rozsahu podmínek byla v roce 2011 testována vně raketoplánu na oběžné dráze. Želvušky jsou tak odolné zčásti proto, že dokáží opravit svoji vlastní DNA a omezit obsah vody ve svém těle na pouhých pár procent. Někteří z těchto maličkých vodních medvídků se nedávno téměř stali mimozemšťany, když byli vypuštěni k marťanskému měsíci Fobos na palubě ruské sondy Fobos-Grunt, ovšem po selhání rakety a zániku sondy na oběžné dráze zůstali pozemšťany. Želvušky jsou na Zemi většinou běžnější, než lidé. Na snímku nahoře je barevně zpracovaná elektronová mikrografie milimetr dlouhé želvušky, která leze po mechu.

Štítky: Tardigrade, DNA, Extremophile


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »