Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Akrece černou dírou s výtryskem

Uznání ilustrace: NASA, Swift, Aurore Simonnet (Sonoma State U.)

Co se děje, když černá díra požírá hvězdu? Mnoho podrobností sice zůstává neznámých, ale nedávná pozorování poskytují náznaky. Pozemské robotizované dalekohledy automatizované přehlídky supernov ASAS-SN (All Sky Automated Survey for SuperNovae) zaznamenaly v roce 2014 silnou explozi, kterou ihned sledovaly přístroje na družici NASA na oběžné dráze Země Swift. Počítačové modely těchto emisí odpovídají hvězdě, kterou trhá vzdálená superhmotná černá díra. Výsledky takové srážky jsou vidět na umělecké ilustraci. Černá díra samotná je zobrazena jako malá černá tečka ve středu. Jak hmota padá do černé díry, tak dochází ke srážkám s další hmotou a ta se zahřívá. Černou díru obklopuje akreční disk žhnoucího materiálu, který býval hvězdou s výtrysky, které vyvěrají z rotačních os černé díry.

Štítky: Accretion, Černá díra, Výtrysk


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »