Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Akrece černou dírou s výtryskem

Uznání ilustrace: NASA, Swift, Aurore Simonnet (Sonoma State U.)

Co se děje, když černá díra požírá hvězdu? Mnoho podrobností sice zůstává neznámých, ale nedávná pozorování poskytují náznaky. Pozemské robotizované dalekohledy automatizované přehlídky supernov ASAS-SN (All Sky Automated Survey for SuperNovae) zaznamenaly v roce 2014 silnou explozi, kterou ihned sledovaly přístroje na družici NASA na oběžné dráze Země Swift. Počítačové modely těchto emisí odpovídají hvězdě, kterou trhá vzdálená superhmotná černá díra. Výsledky takové srážky jsou vidět na umělecké ilustraci. Černá díra samotná je zobrazena jako malá černá tečka ve středu. Jak hmota padá do černé díry, tak dochází ke srážkám s další hmotou a ta se zahřívá. Černou díru obklopuje akreční disk žhnoucího materiálu, který býval hvězdou s výtrysky, které vyvěrají z rotačních os černé díry.

Štítky: Accretion, Černá díra, Výtrysk


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »