Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Akrece černou dírou s výtryskem

Uznání ilustrace: NASA, Swift, Aurore Simonnet (Sonoma State U.)

Co se děje, když černá díra požírá hvězdu? Mnoho podrobností sice zůstává neznámých, ale nedávná pozorování poskytují náznaky. Pozemské robotizované dalekohledy automatizované přehlídky supernov ASAS-SN (All Sky Automated Survey for SuperNovae) zaznamenaly v roce 2014 silnou explozi, kterou ihned sledovaly přístroje na družici NASA na oběžné dráze Země Swift. Počítačové modely těchto emisí odpovídají hvězdě, kterou trhá vzdálená superhmotná černá díra. Výsledky takové srážky jsou vidět na umělecké ilustraci. Černá díra samotná je zobrazena jako malá černá tečka ve středu. Jak hmota padá do černé díry, tak dochází ke srážkám s další hmotou a ta se zahřívá. Černou díru obklopuje akreční disk žhnoucího materiálu, který býval hvězdou s výtrysky, které vyvěrají z rotačních os černé díry.

Štítky: Accretion, Černá díra, Výtrysk


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »