Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Král křídel Hoodoo pod Mléčnou dráhou

Uznání a copyright: Wayne Pinkston (LightCrafter Photography

Tato skalní struktura není jen surrealistická, je i reálná. Důvodem, proč tato struktura není známější možná je, že je menší, než si můžete myslet, skalní převis měří jen pár metrů. Přesto je skalní výstup Král křídel v Novém Mexiku v USA, fascinujícím příkladem neobvyklého typu skalních struktur zvaných hoodoo. Hoodoo může vzniknout, když vrstva tvrdší horniny překrývá erodující měkčí horninu. Přijít na to, jak začlenit toto hoodoo do nočního snímku oblohy trvalo více než rok. Kromě čekání na dostatečně malebnou noc za oblohou s několika mraky, popředí muselo být uměle osvětleno vzhledem k přirozenému pozadí tak akorát. Po spoustě plánování a čekání byl konečně v květnu 2016 pořízen snímek, který zde vidíte. Nebe v pozadí nahoře předvádí pás naší Galaxie Mléčné dráhy a ten napodobuje vodorovné skalisko.

Štítky: Hoodoo, Král křídel, Mléčná dráha


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »