Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina s laserovým paprskem

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Z observatoře ESO Paranal v poušti Atacama na planetě Zemi je vidět, jak pěkný obraz Mlhoviny v Orionu protínají čtyři laserové paprsky. Ne, není to žádná součást mezihvězdného konfliktu, ty lasery se právě používají při pozorování Orionu jedním z velkých dalekohledů této observatoře UT4 při technickém testu zvýšení ostrosti obrazu systémem adaptivní optiky. Pohled na mlhovinu s laserovými paprsky byl pořízen malým dalekohledem mimo kopuli UT4. Paprsky jsou vidět z perspektivy, protože nižší hustá atmosféra Země několik prvních kilometrů nad observatoří rozptyluje laserové světlo. Ty čtyři krátké úseky za paprsky jsou emise v atmosférické vrstvě s atomy sodíku, které ve výškách kolem 80 až 90 kilometrů excitovalo světlo laseru. Ovšem z perspektivy dalekohledu UT4 tyto čtyři úseky vypadají jako jasné skvrny nebo umělé pointační hvězdy. Jejich fluktuace se v reálném čase využívá při korekci rozmazání atmosférou ve směru pohledu ovládáním deformovatelného zrcadla v optické cestě dalekohledu.

Štítky: Laser, Adaptivní optika, Mlhovina Orion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »