Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina s laserovým paprskem

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Z observatoře ESO Paranal v poušti Atacama na planetě Zemi je vidět, jak pěkný obraz Mlhoviny v Orionu protínají čtyři laserové paprsky. Ne, není to žádná součást mezihvězdného konfliktu, ty lasery se právě používají při pozorování Orionu jedním z velkých dalekohledů této observatoře UT4 při technickém testu zvýšení ostrosti obrazu systémem adaptivní optiky. Pohled na mlhovinu s laserovými paprsky byl pořízen malým dalekohledem mimo kopuli UT4. Paprsky jsou vidět z perspektivy, protože nižší hustá atmosféra Země několik prvních kilometrů nad observatoří rozptyluje laserové světlo. Ty čtyři krátké úseky za paprsky jsou emise v atmosférické vrstvě s atomy sodíku, které ve výškách kolem 80 až 90 kilometrů excitovalo světlo laseru. Ovšem z perspektivy dalekohledu UT4 tyto čtyři úseky vypadají jako jasné skvrny nebo umělé pointační hvězdy. Jejich fluktuace se v reálném čase využívá při korekci rozmazání atmosférou ve směru pohledu ovládáním deformovatelného zrcadla v optické cestě dalekohledu.

Štítky: Laser, Adaptivní optika, Mlhovina Orion


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »