Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina s laserovým paprskem

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Z observatoře ESO Paranal v poušti Atacama na planetě Zemi je vidět, jak pěkný obraz Mlhoviny v Orionu protínají čtyři laserové paprsky. Ne, není to žádná součást mezihvězdného konfliktu, ty lasery se právě používají při pozorování Orionu jedním z velkých dalekohledů této observatoře UT4 při technickém testu zvýšení ostrosti obrazu systémem adaptivní optiky. Pohled na mlhovinu s laserovými paprsky byl pořízen malým dalekohledem mimo kopuli UT4. Paprsky jsou vidět z perspektivy, protože nižší hustá atmosféra Země několik prvních kilometrů nad observatoří rozptyluje laserové světlo. Ty čtyři krátké úseky za paprsky jsou emise v atmosférické vrstvě s atomy sodíku, které ve výškách kolem 80 až 90 kilometrů excitovalo světlo laseru. Ovšem z perspektivy dalekohledu UT4 tyto čtyři úseky vypadají jako jasné skvrny nebo umělé pointační hvězdy. Jejich fluktuace se v reálném čase využívá při korekci rozmazání atmosférou ve směru pohledu ovládáním deformovatelného zrcadla v optické cestě dalekohledu.

Štítky: Laser, Adaptivní optika, Mlhovina Orion


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »