Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladé hvězdy a prašné mlhoviny v Býku

Uznání a copyright: Lloyd L. Smith, Deep Sky West

Tento komplex prachových mlhovin prodlévá na okraji molekulárního mračna v Býku, vzdáleného zhruba 450 světelných let. A na této kosmické scéně vznikají hvězdy. Teleskopické zorné pole široké 2 stupně tvoří téměř 40 hodin obrazových dat a obsahuje také některé mladistvé hvězdy typu T-Tauri, což je třída hvězd ponořených do zbytků zárodečných mračen vpravo. Tyto hvězdy mají proměnnou jasnost, jsou v závěrečné fázi svého gravitačního smršťování a jsou jen milióny let staré, takže procházejí stelární adolescencí. Jak budou dospívat do stabilních hvězd s nízkou hmotností na hlavní posloupnosti, což je stupeň hvězdného vývoje, kterého naše Slunce dosáhlo před 4,5 miliardami let, tak teplota v jejich jádře poroste, aby se udržela termojaderná fúze. Jedna taková mladistvá proměnná hvězda V1023 Tauri je vidět vlevo. Nachází se uvnitř svého žlutavého prachového mračna, hned vedle výrazné modré reflexní Cederblad 30, též známé jako LBN 782. Kousek nad modrou reflexní mlhovinou je tmavá prachová mlhovina Barnard 7.

Štítky: Ced30, Lbn782, T-tauri star


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »