Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladé hvězdy a prašné mlhoviny v Býku

Uznání a copyright: Lloyd L. Smith, Deep Sky West

Tento komplex prachových mlhovin prodlévá na okraji molekulárního mračna v Býku, vzdáleného zhruba 450 světelných let. A na této kosmické scéně vznikají hvězdy. Teleskopické zorné pole široké 2 stupně tvoří téměř 40 hodin obrazových dat a obsahuje také některé mladistvé hvězdy typu T-Tauri, což je třída hvězd ponořených do zbytků zárodečných mračen vpravo. Tyto hvězdy mají proměnnou jasnost, jsou v závěrečné fázi svého gravitačního smršťování a jsou jen milióny let staré, takže procházejí stelární adolescencí. Jak budou dospívat do stabilních hvězd s nízkou hmotností na hlavní posloupnosti, což je stupeň hvězdného vývoje, kterého naše Slunce dosáhlo před 4,5 miliardami let, tak teplota v jejich jádře poroste, aby se udržela termojaderná fúze. Jedna taková mladistvá proměnná hvězda V1023 Tauri je vidět vlevo. Nachází se uvnitř svého žlutavého prachového mračna, hned vedle výrazné modré reflexní Cederblad 30, též známé jako LBN 782. Kousek nad modrou reflexní mlhovinou je tmavá prachová mlhovina Barnard 7.

Štítky: Ced30, Lbn782, T-tauri star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »