Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D 67P

Uznání: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA - Stereo: D.Romeuf, G.Faury, P.Lamy

Vezměte si svoje červenomodré brýle a podívejte se na povrch komety Čurjumov-Gerasimenko(vá), neboli na kometu 67P. Tento stereo anaglyf vznikl kombinací dvou snímků z úzkoúhlé kamery OSIRIS kosmické sondy Rosetta pořízených 22. září 2014. V oblasti Seth na dvoulaločném jádru komety je kontrastní a rozeklaná 3D krajina. Zabírá asi 985 x 820 metrů a je plná kruhovitých hřebenů, propadlin a rovných oblastí posetých balvany a troskami. Ta velká kruhovitá jáma s prudkými stěnami v popředí má průměr 180 metrů. Mise Rosety ke kometě skončila v září 2016 udělením příkazu sondě k řízenému dopadu na povrch komety.

Štítky: Stereo, Kometa, 67p


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »