Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymedův stín

Uznání a copyright: Damian Peach, Chilescope

Jak se Jupiter blíží do opozice příští měsíc, tak z planety Země nabízí nejlepší pohled dalekohledem. Tento velice ostrý snímek plynného obra vládnoucího Sluneční soustavě pochází ze vzdálené observatože v Chile. Dobře známé tmavé pásy a světlé zóny poseté rotujícími ovály bouří utváří větry vanoucí kolem celé planety. Největší měsíc Slunenční soustavy Ganymed je na snímku vlevo nahoře a jeho stín je vidět jak přechází přes severní horní mraky Jupiteru. Ganymed samotný je vidět do pozoruhodných podrobností stejně jako další Galilejský měsíc Io, s velkým kotoučem Jupiteru vpravo.

Štítky: Jupiter, Ganymed, Io, Přechod


23. vesmírný týden 2025

23. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 6. do 8. 6. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je viditelný na večerní obloze večer. Z večerní oblohy mizí Jupiter, který se potkává s Merkurem. Zbývá zde pouze Mars ve Lvu. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je vysoká a očekáváme polární záře. Čína vypustila sondu Tianwen-2 k malé planetce, kvazi-měsíci Země Kamo’oalewa . Proběhl devátý letový test Super Heavy Starship. Před 400 lety se narodil významný italský astronom Giovanni Domenico Cassini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halový jav

Halový jav, Slnečné halo, Parhelium

Další informace »