Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úkazy na letní obloze

Uznání a copyright ilustrace: Universe2go.com

Co bude toto léto vidět na obloze? Grafika představuje několik úkazů na severní polokouli Země. Vypadá jako ciferník hodin se středem dole, úkazy z počátku léta jsou vlevo a události později v létě jsou vpravo. Objekty relativně blízko k Zemi jsou obecně ilustrovány blíže k postavě s dalekohledem ve středu dole, i když téměř všechno se dá vidět bez dalekohledu. Mezi úkazy na letošní letní obloze patří Jupiter, který bude vidět po západu Slunce v červnu, zatímco Saturn bude vidět po západu Slunce v srpnu. V polovině července nastane blízké uskupení Měsíce, Venuše a jasné hvězdy Aldebaran. Počátkem srpna bude vrcholit meteorický roj Perseid. Jistě nejočekávanější astronomickou událostí tohoto léta bude úplné zatmění Slunce, které bude vidět 21. srpna za bezoblačného počasí z úzkého pásu přes USA.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Highlights, Severní léto, Grafika


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »