Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion: Pás, Plamen a Koňská hlava

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Co obklopuje slavný pás hvězd v Orionu? Hloubková expozice ukazuje všechno od temné mlhoviny až po hvězdokupy ponořené do rozsáhlých různých proudů plynu ve velkém komplexu Orionova molekulárního mračna . Vlevo jsou úhlopříčně vidět tři nejjasnější hvězdy a jsou to opravdu ty tři slavné hvězdy, které tvoří pás v Orionu. Těsně pod nejnižší hvězdou ze tří hvězd v pásu, pod Alnitakem je mlhovina Plamen, která září excitovaným vodíkem a je uvnitř filamentů tmavě hnědého prachu. Hned vpravo od Alnitaku se nachází mlhovina Koňská hlava, tmavý zářez hustého prachu, který je možná nejlépe rozpoznatelným tvarem mlhoviny na obloze. Toto tmavé molekulární mračno vzdálené zhruba 1500 světelných let, je katalogizováno jako Barnard 33 a je vidět především proto, že ji zezadu osvětluje blízká hmotná hvězda Sigma Orionis. Mlhovina Koňská hlava se v příštích několika miliónech let pomalu změní ze svého rozpoznatelného tvaru až ji nakonec vysokoenergetické hvězdné světlo zničí.

Štítky: Orion's belt, Flame nebula, Horsehead nebula


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »