Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průchod perijovem

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Sean Doran

Kosmická sonda Juno na své 53 denní oběžné dráze kolem Jupiteru 19. května zase prosvištěla kolem tohoto plynného obra, největší planety Sluneční soustavy. Nahoře začíná vertikální sekvence 14 snímků z kamery JunoCam, které sledují rychle se měnící perspektivu během dvou hodin průletu. Snímky míří dolů na severní polární oblasti, na rovníkové oblasti a na jižní polární oblasti Jupiteru (spodní snímky). Jak se zmenšuje zorné pole, tak sedmý a osmý snímek jsou opravdu podrobné. Snímky nad rovníkem byly pořízeny s odstupem 4 minut těsně před tím, než kosmická sonda dosáhla svého šestého perijova, nejtěsnějšího přiblížení k Jupiteru na své dráze. Závěrečné snímky na odletové dráze v sekvenci zachytily bílé ovály bouřkových systémů, Jupiterův "řetěz perel" a jižní polární oblasti.

Štítky: Jupiter, Juno, Perijovum


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »