Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průchod perijovem

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Sean Doran

Kosmická sonda Juno na své 53 denní oběžné dráze kolem Jupiteru 19. května zase prosvištěla kolem tohoto plynného obra, největší planety Sluneční soustavy. Nahoře začíná vertikální sekvence 14 snímků z kamery JunoCam, které sledují rychle se měnící perspektivu během dvou hodin průletu. Snímky míří dolů na severní polární oblasti, na rovníkové oblasti a na jižní polární oblasti Jupiteru (spodní snímky). Jak se zmenšuje zorné pole, tak sedmý a osmý snímek jsou opravdu podrobné. Snímky nad rovníkem byly pořízeny s odstupem 4 minut těsně před tím, než kosmická sonda dosáhla svého šestého perijova, nejtěsnějšího přiblížení k Jupiteru na své dráze. Závěrečné snímky na odletové dráze v sekvenci zachytily bílé ovály bouřkových systémů, Jupiterův "řetěz perel" a jižní polární oblasti.

Štítky: Jupiter, Juno, Perijovum


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »