Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barnardova smyčka kolem Oriona

Uznání a copyright: W. H. Wang (IfA, U. Hawaii)

Proč je kolem pásu Oriona bublina? Ačkoliv září jako emisní mlhovina, tak původ bubliny známé jako Barnardova smyčka, je neznámý. K hypotézám o vzniku patří větry z jasných hvězd Oriona a supernovy hvězd, které už dávno nejsou. Barnardova smyčka je příliš slabá na to, aby byla vidět neozbrojeným okem. Mlhovinu objevil teprve v roce 1895 E. E. Barnard při dlouho trvajících expozicích na film. Pás Oriona je vidět jako tři jasné hvězdy ve středu obrázku, horní dvě jsou o poznání víc modré. Hned napravo od nejspodnější hvězdy v pásu Oriona je v emisní mlhovině malý zářez, který se při vyšší zvětšení dá rozlišit jako mlhovina Koňská hlava. Napravo od hvězd pásu je jasná, slavná a fotogenická mlhovina Orion.

Štítky: Supernova, Orion, Barnard's Loop


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »