Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Provazce kolem mlhoviny Koňská hlava

Uznání a copyright: Star Shadows Remote Observatory

Slavná mlhovina Koňská hlava v Orionu není osamocená. Hloubková expozice ukazuje, že dobře známý tvarovaný zářez, který je vidět hned pod středem, je součástí rozsáhlého komplexu absorbujícího prachu a zářícího plynu. Amatérští astronomové z observatoře Star Shadow Remote Observatory v Novém Mexiku v USA zaměřili na tuto oblast po dobu více jak 7 hodin malý dalekohled a pomocí filtru zachytili pouze velmi specifickou barvu světla červené barvy, kterou emituje vodík a získali tak podrobnosti pastviny s Koňskou hlavou. Potom tento snímek přidali k obrazu pořízeném během 3 hodin ve všech barvách. Výsledný nádherný obraz zachycuje podrobnosti tak spletitého koberce plynných provazců a prachových vláken, které se tvořily a byly opracovávány eóny dlouho hvězdnými větry a starodávnými supernovami. Mlhovina Koňská hlava se nachází 1500 světelných let daleko v souhvězdí Orion. Na snímku nahoře jsou vidět dvě hvězdy z pásu Orionu.

Štítky: Orion, Horsehead nebula, Deep field


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »