Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy z Persea

Uznání a copyright: Chris Peterson (Cloudbait Observatory)

Odkud pocházejí všechny ty meteory? Co se týče směru na obloze, tak odpovědí je souhvězdí Perseus. To je důvodem, proč se meteorický roj z minulého týdne nazývá Perseidy, meteory zdánlivě přichází z radiantu v Perseu. Nicméně trojrozměrně trosky velikosti zrnek písku vyvržené z komety Swift-Tuttle sledují dobře definovanou dráhu kolem Slunce a část této dráhy, která se přibližuje k Zemi se promítá před souhvězdí Persea. Proto, když Země překračuje tuto dráhu, tak radiant, ze kterého zdánlivě padají tyto trosky se jeví v Perseu. Na obrázku nahoře je kompozitní snímek letošních Perseid, na kterém je vidět mnoho jasných meteorů, které prolétaly oblohou 12. srpna. K překvapení mnoha i další noc 13. srpna vykazovala mnoho meteorů, jak je vidět, když posunete kurzor na obrázek nahoře. Někteří astronomové očekávají, že letošní listopadový roj Leonid bude výjmečně aktivní, možná až 500 meteorů za hodinu.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Perseus, Mouse over


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »