Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy z Persea

Uznání a copyright: Chris Peterson (Cloudbait Observatory)

Odkud pocházejí všechny ty meteory? Co se týče směru na obloze, tak odpovědí je souhvězdí Perseus. To je důvodem, proč se meteorický roj z minulého týdne nazývá Perseidy, meteory zdánlivě přichází z radiantu v Perseu. Nicméně trojrozměrně trosky velikosti zrnek písku vyvržené z komety Swift-Tuttle sledují dobře definovanou dráhu kolem Slunce a část této dráhy, která se přibližuje k Zemi se promítá před souhvězdí Persea. Proto, když Země překračuje tuto dráhu, tak radiant, ze kterého zdánlivě padají tyto trosky se jeví v Perseu. Na obrázku nahoře je kompozitní snímek letošních Perseid, na kterém je vidět mnoho jasných meteorů, které prolétaly oblohou 12. srpna. K překvapení mnoha i další noc 13. srpna vykazovala mnoho meteorů, jak je vidět, když posunete kurzor na obrázek nahoře. Někteří astronomové očekávají, že letošní listopadový roj Leonid bude výjmečně aktivní, možná až 500 meteorů za hodinu.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Perseus, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »