Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod Jupiterem

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstädt & Seán Doran

Jupiter je podivnější, než jsme si mysleli. Kosmická sonda NASA Juno na své vysoce eliptické dráze nyní dokončila svůj šestý průlet kolem Jupiteru. Na obrázku je Jupiter vidět zespodu, kde překvapivě horizontální pásy, které pokrývají většinu planety mizí a mění se do vírů a složitých vzorů. Poblíž rovníku je vidět řada bílých oválů. Nedávné výsledky ze sondy Juno ukazují, že Jupiterovo počasí sahá hluboko pod vrcholky mraků a že Jupiterovo magnetické pole se velice mění podle místa. Juno má v plánu oběhnout Jupiter 37 krát a každý oběh trvá asi šest týdnů.

Štítky: Jupiter, Juno, Jižní pól


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »