Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1512: Prstenec kolem jádra

Uznání: NASA, ESA, Hubble, LEGUS; Acknowledgement: Judy Schmidt

Co se děje kolem středu této spirální galaxie? NGC 1512 je na celkovém pohledu vidět jako spirální galaxie s příčkou, což je typ spirální galaxie, přes jejíž střed vede rovná příčka hvězd. Tato příčka protíná vnější prstenec, ovšem tento prstenec není vidět, jelikož se nachází kolem zobrazené oblasti. Na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět vnitřní prstenec, který sám obklopuje jádro této spirální galaxie. Oba prstence spojuje nejenom příčka jasných hvězd, ale i tmavých prachových pásů. Uvnitř vnitřního prstence prach nadále po spirále sestupuje do středu, kde se zřejmě nachází velká černá díra. Prstence jsou rozzářené několika nově vzniklými hvězdami, které mohly být vyvolány srážkou NGC 1512 se svým galaktickým sousedem NGC 1510.

Štítky: Prstencová galaxie, Spirální galaxie, Galaktické jádro


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »