Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v noci

Uznání: NASA, NOAA NGDC, Suomi-NPP, Earth Observatory,
Data and Processing: Chris Elvidge and Robert Simmon

Dokážete najít svoji oblíbenou zemi nebo město? Světla měst na tomto celosvětovém nočním záběru činí tento úkol překvapivě splnitelný. Světla z lidské činnosti jsou zvláště dobře vidět v rozvinutých nebo zalidněných oblastech Země včetně pobřeží Evropy, východních Spojených Států a Japonska. Hodně velkých měst se nachází u řek nebo oceánů, takže mohou levně obchodovat lodní dopravou. Zvláště tmavé oblasti jsou v centrální částech Jižní Ameriky, Afriky, Asie a Austrálie. Tento kompozitní obraz byl vytvořen z bezoblačných snímků v dubnu a říjnu 2012 z družice Suomi-NPP na polární dráze asi 824 kilometrů nad povrchem s využitím radiometru VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite).

Štítky: Země, Night, Satellites


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »