Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Int Ball dron na kosmické stanici v provozu

Uznání: JAXA, ISS, NASA

Co kdyby vás následovala roztomilá vznášející se koule, která by vás pořád fotila? Pak byste mohli být dnes kosmonautem na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Zařízení JEM Internal Ball Camera neformálně zvané "Int-Ball", navrhla japonská kosmická agentura JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), je o trochu větší než softball, může se samostatně vznášet a manévrovat, ale také se dá ovládat na dálku, může pořizovat snímky a videa s vysokým rozlišením a nemá nic společného s Hello Kitty. Int-Ball byl na ISS dopraven počátkem června a je navržen tak, aby pozemní kontrole umožnil lepší monitorování přístrojů a činností v ISS a přitom snnížil požadavky na čas lidských kosmonautů. Int-Ball se pohybuje zapínáním malých vnitřních ventilátorků a vidí kamerou, která je mezi jeho dvěma tmavýma očima.

Štítky: Dron, Int-Ball, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »