Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hybridní zatmění Slunce nad Keňou

Uznání a copyright: Eugen Kamenew

Putování za zatměními Slunce vás může přivést do těch nejzajímavějších míst a můžete potkat ty nejzajímavější lidi. Téměř. Například výprava za tímto zatměním v roce 2013 přivedla fotografa do Keni. Jeho kontakt, člen kmene Maasai ho měl vyzvednout na letišti, ukázat mu část jižní Keni a dokonce souhlasil pózovat na kopci v tradičním válečném oděvu zatímco v dalekém pozadí mělo nastat nádherné zatmění. Naneštěstí tento člověk týden před příletem fotografa nečekaně zemřel a tak se nemohl zúčastnit fotografování ani nemohl vědět, že výsledný snímek nakonec získal mezinárodní ocenění za astrofotografii. Na snímku z roku 2013 z Keni Měsíc zakrývá při hybridním zatmění většinu Slunce. Hybridní zatmění je vzácný druh zatmění Slunce, které se na některých místech na Zemi jeví jako úplné, ale na jiných jako prstencové. Při prstencové části zatmění byl Měsíc příliš daleko od Země, než aby Slunce zcela zakryl. Příští měsíc nastane úplné zatmění Slunce přes celé Spojené Státy.

Sdílejte nebe: NASA vytvořila pro APOD nové otevřené API.

Štítky: Hybridní, Sluneční zatmění, Kenya


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »