Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur jak ho ukázal MESSENGER

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Tak jsme Merkur dosud nikdy neviděli. Kosmická sonda MESSENGER proletěla v roce 2008 podruhé kolem Merkuru a snímkovala terén, který předtím mapoval pouze nesrovnatelně hrubý radar. Snímek, na který se díváte, pořídila sonda MESSENGER asi 90 minut po svém průletu, když se ve výšce asi 27 000 kilometrů ohlédla zpátky. Kromě jiných nově zachycených útvarů jsou na snímku vidět neobvykle dlouhé paprsky, které vypadají jako poledníky v délce z mladého kráteru u severního okraje. Sonda MESSENGER vstoupila v roce 2011 na oběžnou dráhu kolem Merkuru, svoji původní misi skončila v roce 2012, ale detailní měření pořizovala až do roku 2015, kdy jí došlo palivo a byla navedena k dopadu na povrch Merkuru.

Dnešní nov: Příští nov zakryje Slunce.

Štítky: Merkur, Messenger, Rays


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »