Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední den MESSENGERu u Merkuru

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State Univ., CIW

Kosmická sonda MESSENGER nejprve kolem Merkuru obíhala a včera na něm spočinula v této oblasti povrchu. Scéna vytvořená ze snímku a laserových výškových měření z MESSENGERu pohlíží na sever přes severovýchodní okraj širokého, lávou vyplněného bazénu Shakespeare. Ten velký kráter o průměru 48 km u horního okraje vlevo je kráter Janáček. Výška terénu je barevně kódovaná, červené oblasti jsou o asi 3 kilometry výše, než ty modré. Bylo předpovězeno, že poslední oběh MESSENGERu skončí skoro ve středu, sonda dopadne rychlostí asi 4 kilometry za sekundu a vytvoří nový kráter o průměru asi 16 metrů. Dopad na odvrácené straně Merkuru nebyl pozorován dalekohledy, ale byl potvrzen, když v daném čase očekávaného vynoření zpoza planety nebyl ze sondy detekován žádný signál. Sonda MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemisty and Ranging) byla vypuštěna v roce 2004 a po dosažení nejvnitřnější planety Sluneční soustavy v roce 2011 uskutečnila přes 4000 oběhů.

Štítky: Messenger, Merkur, Janáček


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »