Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První den MESSENGERu

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Jeden sluneční den na planetě trvá od poledne do poledne. Na Zemi trvá sluneční den 24 hodin. Na Merkuru je sluneční den dlouhý asi 176 pozemských dní. Kosmická sonda MESSENGER během svého prvního Merkurského slunečního dne zobrazila z oběžné dráhy téměř celý povrch této nejvnitřnější planety, takže mohla vygenerovat globální monochromní mapu s rozlišením 250 m na pixel a barevnou s rozlišením 1 km na pixel. Nahoře jsou vidět příklady mozaikových map zkonstruovaných z tisíců snímků pořízených za jednotných světelných podmínek (monochromní mapa vlevo), obě jsou vystředěny na meridián na 75 stupni východní délky planety. Při svém druhém Merkurském slunečním dnu se sonda MESSENGER nejspíš více zaměří na cílená pozorování povrchových útvarů planety s vyšším rozlišením. (Redakční poznámka: Vzhledem k rotačně orbitální rezonanci Merkuru 3:2 trvá Merkurův sluneční den 2 Merkurovy roky.)

Štítky: Merkur, Messenger, Solar day


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »