Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Vírová galaxie

Uznání a copyright: Martin Pugh

Sledujte oje Velkého vozu, až se dostanete k jeho poslední jasné hvězdě. Potom posuňte dalekohled trochu na jih a na západ a můžete najít tento úžasný pár interagujících galaxií, 51. položku ve slavném katalogu Charlese Messiera. Tato velká galaxie, zřejmě ta původní spirální mlhovina, má dobře definována spirální ramena a je také katalogizována jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy se jasně vinou před její doprovodnou galaxií NGC 5195 (vpravo). Galaktický pár je asi 31 miliónů světelných let daleko a oficiálně se nachází v úhlových hranicích malého souhvězědí Honicích psů (Canes Venatici). I když se oku M51 může zdá slabá a mlhavá, tak hloubkové snímky, jako je tento, dokáží ukázat výrazné barvy a slabé slapové trosky kolem menší galaxie.

Štítky: M51, Ngc5194, Ngc5195, Whirlpool Galaxy, Spirální galaxie, Interacting galaxy


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »