Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce stínem Mauna Kea

Uznání a copyright: Michael Connelley (U. Hawaii)

Jak může Měsíc vycházet přes horu? Nemůže, to co je zde vyfotografováno je východ Měsíce přes stín velké sopky. Tou sopkou je Mauna Kea na Havaji v USA, časté místo pro nádherné fotografie, jelikož se zcela jistě jedná o protřídní pozorovací místo na planetě Zemi. Na opačné straně za kamerou právě zapadlo Slunce. Měsíc navíc právě procházel svou plnou fází, když vycházel tak byl v úplňku, možná zatmělý, ve špičce stínu. Měsíc skutečně vychází v trojúhelníkovém stínu sopky, v pásu tmy, která se v dálce zužuje, podobně jako se sbíhají kolejnice. Měsíc je příliš velký a příliš daleko, než aby na něj měl vliv stín sopky. Ohyb měsíčního světla zemskou atmosférou činí zjev Měsíce lehce oválný. V popředí jsou vidět kužele strusky ze starých erupcí.

Štítky: Mauna Kea, Moonrise, Úplněk


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »