Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce stínem Mauna Kea

Uznání a copyright: Michael Connelley (U. Hawaii)

Jak může Měsíc vycházet přes horu? Nemůže, to co je zde vyfotografováno je východ Měsíce přes stín velké sopky. Tou sopkou je Mauna Kea na Havaji v USA, časté místo pro nádherné fotografie, jelikož se zcela jistě jedná o protřídní pozorovací místo na planetě Zemi. Na opačné straně za kamerou právě zapadlo Slunce. Měsíc navíc právě procházel svou plnou fází, když vycházel tak byl v úplňku, možná zatmělý, ve špičce stínu. Měsíc skutečně vychází v trojúhelníkovém stínu sopky, v pásu tmy, která se v dálce zužuje, podobně jako se sbíhají kolejnice. Měsíc je příliš velký a příliš daleko, než aby na něj měl vliv stín sopky. Ohyb měsíčního světla zemskou atmosférou činí zjev Měsíce lehce oválný. V popředí jsou vidět kužele strusky ze starých erupcí.

Štítky: Mauna Kea, Moonrise, Úplněk


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »