Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa měsíčního zatmění

Uznání a copyright: Joe Orman

Dnes, v pátek třináctého října při západu slunce vyjde na oblohu velký, jasný, krásný měsíční úplněk. Časová expozice tohoto večerního úplňku by ukázala jasný oblouk stopy Měsíce na jeho nebeské dráze. Tato jednoduchá čtyřhodinová expozice z večera 20.ledna ukazuje stopu úplňku putujícího přes kouřmo oblohy nad Phoenixem v Arizoně v USA. Snímek ale také ukazuje něco, co dnes večer neuvidíme - úplné zatmění měsíce. Zatmění měsíce nastává, když úplněk vstoupí do stínu Země a jak zatmělý Měsíce stoupá a slábne, tak se stopa Měsíce stává užší a slabší. Fáze úplného zatmění nastává, když Měsíc zcela vstoupí do stínu Země a vyskytuje se uprostřed této obloukovité stopy. Ale i během totality je stopa Měsíce znatelně červená. Měsíc je totiž normálně osvětlen slunečním světlem, jež na něj dopadá přímo, ale během úplného zatmění Měsíce je osvětlen slunenčím světlem propouštěným a ohýbaným v zemské atmosféře. Ohýbané světlo způsobuje u zatmělého Měsíce slabě červenavý vzhled.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »