Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha pokrytá polární září

Uznání: Jack Fischer, Expedition 52, NASA

Na snímku z Mezinárodní kosmické stanice z 25. června pokrývá zelená polární záře oblohu podobně jako salsa verde vaši oblíbenou placku burrito. Kosmická stanice samotná obíhá v horní části říše polárních září asi 400 kilometrů nad Zemí. Polární záře mají barvy excitovaných molekul a atomů při nízkých hustotách, které jsou v těchto extrémních výškách. Pohledu dominuje emise atomárního kyslíku. V menších výškách je zelená, ale nad obzor z kosmické stanice sahají i vzácnější červené pásy. Tato orbitální scéna byla zachycena při průletu na jihovýchod od Austrálie, přičemž hvězdy nad obzorem vpravo patří do souhvězdí Orionova Velkého psa (Canis Major). U okraje Země je nejjasnější hvězda na obloze alfa Canis Majoris, Sirius.

Štítky: Polární záře, Burito, ISS


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »