Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha pokrytá polární září

Uznání: Jack Fischer, Expedition 52, NASA

Na snímku z Mezinárodní kosmické stanice z 25. června pokrývá zelená polární záře oblohu podobně jako salsa verde vaši oblíbenou placku burrito. Kosmická stanice samotná obíhá v horní části říše polárních září asi 400 kilometrů nad Zemí. Polární záře mají barvy excitovaných molekul a atomů při nízkých hustotách, které jsou v těchto extrémních výškách. Pohledu dominuje emise atomárního kyslíku. V menších výškách je zelená, ale nad obzor z kosmické stanice sahají i vzácnější červené pásy. Tato orbitální scéna byla zachycena při průletu na jihovýchod od Austrálie, přičemž hvězdy nad obzorem vpravo patří do souhvězdí Orionova Velkého psa (Canis Major). U okraje Země je nejjasnější hvězda na obloze alfa Canis Majoris, Sirius.

Štítky: Polární záře, Burito, ISS


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »