Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha pokrytá polární září

Uznání: Jack Fischer, Expedition 52, NASA

Na snímku z Mezinárodní kosmické stanice z 25. června pokrývá zelená polární záře oblohu podobně jako salsa verde vaši oblíbenou placku burrito. Kosmická stanice samotná obíhá v horní části říše polárních září asi 400 kilometrů nad Zemí. Polární záře mají barvy excitovaných molekul a atomů při nízkých hustotách, které jsou v těchto extrémních výškách. Pohledu dominuje emise atomárního kyslíku. V menších výškách je zelená, ale nad obzor z kosmické stanice sahají i vzácnější červené pásy. Tato orbitální scéna byla zachycena při průletu na jihovýchod od Austrálie, přičemž hvězdy nad obzorem vpravo patří do souhvězdí Orionova Velkého psa (Canis Major). U okraje Země je nejjasnější hvězda na obloze alfa Canis Majoris, Sirius.

Štítky: Polární záře, Burito, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »