Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nudlová mozaika Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Hampton University

Kosmická sonda Cassini se 26. dubna na svém prvním průletu Velkého finále poprvé protáhla mezi Saturnem a jeho prstenci. Na této dlouhé, tenké, nudlové mozaice z rychlé série 137 snímků s nízkým rozlišením z širokoúhlé kamery je vidět průlet nad vířícími vrcholy mračen. Projekce mozaiky mapuje oblouk Saturnovy zakřivené atmosféry do ploché roviny snímku. První panel mozaiky nahoře má střed na 90 stupních severně, asi 72 400 kilometrů nad tmavým Saturnovým severním polárním vírem. Jak mozaika postupuje, tak se zužuje a záběr jednoho pixelu se mění z 8,7 kilometru na 1 kilometr na pixel. Při posledním panelu byla sonda 8 374 kilometrů nad oblastí 18 stupňů severně od Saturnova rovníku. Orientace snímků se dole mění, jelikož sonda Cassini se otáčela tak, aby její mísovitá anténa s vysokým ziskem sloužila jako štít při průchodu rovinou prstenců Saturnu.

Štítky: Saturn, Cassini, Velké finále


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »