Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nudlová mozaika Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Hampton University

Kosmická sonda Cassini se 26. dubna na svém prvním průletu Velkého finále poprvé protáhla mezi Saturnem a jeho prstenci. Na této dlouhé, tenké, nudlové mozaice z rychlé série 137 snímků s nízkým rozlišením z širokoúhlé kamery je vidět průlet nad vířícími vrcholy mračen. Projekce mozaiky mapuje oblouk Saturnovy zakřivené atmosféry do ploché roviny snímku. První panel mozaiky nahoře má střed na 90 stupních severně, asi 72 400 kilometrů nad tmavým Saturnovým severním polárním vírem. Jak mozaika postupuje, tak se zužuje a záběr jednoho pixelu se mění z 8,7 kilometru na 1 kilometr na pixel. Při posledním panelu byla sonda 8 374 kilometrů nad oblastí 18 stupňů severně od Saturnova rovníku. Orientace snímků se dole mění, jelikož sonda Cassini se otáčela tak, aby její mísovitá anténa s vysokým ziskem sloužila jako štít při průchodu rovinou prstenců Saturnu.

Štítky: Saturn, Cassini, Velké finále


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »