Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nudlová mozaika Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Hampton University

Kosmická sonda Cassini se 26. dubna na svém prvním průletu Velkého finále poprvé protáhla mezi Saturnem a jeho prstenci. Na této dlouhé, tenké, nudlové mozaice z rychlé série 137 snímků s nízkým rozlišením z širokoúhlé kamery je vidět průlet nad vířícími vrcholy mračen. Projekce mozaiky mapuje oblouk Saturnovy zakřivené atmosféry do ploché roviny snímku. První panel mozaiky nahoře má střed na 90 stupních severně, asi 72 400 kilometrů nad tmavým Saturnovým severním polárním vírem. Jak mozaika postupuje, tak se zužuje a záběr jednoho pixelu se mění z 8,7 kilometru na 1 kilometr na pixel. Při posledním panelu byla sonda 8 374 kilometrů nad oblastí 18 stupňů severně od Saturnova rovníku. Orientace snímků se dole mění, jelikož sonda Cassini se otáčela tak, aby její mísovitá anténa s vysokým ziskem sloužila jako štít při průchodu rovinou prstenců Saturnu.

Štítky: Saturn, Cassini, Velké finále


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »