Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nudlová mozaika Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Hampton University

Kosmická sonda Cassini se 26. dubna na svém prvním průletu Velkého finále poprvé protáhla mezi Saturnem a jeho prstenci. Na této dlouhé, tenké, nudlové mozaice z rychlé série 137 snímků s nízkým rozlišením z širokoúhlé kamery je vidět průlet nad vířícími vrcholy mračen. Projekce mozaiky mapuje oblouk Saturnovy zakřivené atmosféry do ploché roviny snímku. První panel mozaiky nahoře má střed na 90 stupních severně, asi 72 400 kilometrů nad tmavým Saturnovým severním polárním vírem. Jak mozaika postupuje, tak se zužuje a záběr jednoho pixelu se mění z 8,7 kilometru na 1 kilometr na pixel. Při posledním panelu byla sonda 8 374 kilometrů nad oblastí 18 stupňů severně od Saturnova rovníku. Orientace snímků se dole mění, jelikož sonda Cassini se otáčela tak, aby její mísovitá anténa s vysokým ziskem sloužila jako štít při průchodu rovinou prstenců Saturnu.

Štítky: Saturn, Cassini, Velké finále


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »