Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Triplet ve Střelci

Uznání a copyright: Josep Drudis

Při teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) a hvězdnými poli centrální Mléčné dráhy jsou častou zastávkou tyto tři jasné mlhoviny. Dvě z nich, mlhovinu vlevo nahoře od středu M8 a barevnou mlhovinu M20 dole vlevo, katalogizoval už kosmický turista 18. století Charles Messier. Třetí mlhovina NGC 6559 vpravo od M8 je od větší mlhoviny oddělená tmavým prachovým pásem. Všechny tři mlhoviny jsou hvězdnými porodnicemi ve vzdálenosti asi pět tisíc světelných let. Rozsáhlá, přes sto světelných let velká mlhovina M8 je též známá jako mlhovina Laguna. M20 má zase přízvisko Trifid. Dominantní červenou barvu této emisní mlhoviny způsobuje zářící vodík. Kontrastní, modré odstíny v Trifidu zase vznikají odrazem hvězdného světla od prachu. Barevný kompozit vznikl dvěma různými dalekohledy, které pořídily širokoúhlý snímek a pak jednotlivé podrobné snímky s vysokým rozlišením.

Štítky: Sagittarius, Lagoon, Trifid, M8, M20, M21, Ngc6559


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »