Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V centru NGC 6559

Credit: Adam Block (KPNO Visitor Program), NOAO, AURA, NSF

Zářící plyn a tmavý prach prostupují prostor mezi hvězdami v centru mlhoviny známé jako NGC 6559. Plyn, převážně vodík, je zodpovědný za difúzní rudou záři emisní mlhoviny. Energetické záření okolních hvězd ionizuje mezihvězdný vodík a protony a elektrony rekombinací vyzařují světlo velmi specifických barev, včetně pozorovaného rudého odstínu. Malé prachové částice účinně odrážejí modré záření hvězd a vytvářejí tak modré reflektivní mlhoviny viditelné v blízkosti dvou jasných hvězd. Prach rovněž pohlcuje viditelné záření, čímž tmavá oblaka a vlákna činí viditelnými. NGC 6559 leží zhruba 5000 světelných roků od nás směrem k souhvězdí Střelce.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, NGC 6559


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »