Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První pohled na velké americké zatmění

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Tmavý umbrální měsíční stín se 21. srpna dotknul pevné země v Oregonu a cestoval přes celé Spojené Státy. Lidé, kteří se shromáždili v dráze zatmění od pobřeží k pobřeží, byli svědky úplného zatmění Slunce, nejspíše nejvíce sdílené události na nebi v historii. Předtím se ale stín Měsíce nejprve dotknul severního Tichého oceánu a uháněl na východ k pobřeží. Snímek byl pořízen při překročení dráhy stínu 400 km od pobřeží Oregonu 13,5 km nad zamračeným severním Tichým oceánem. I přes kratší dobu úplného zatmění ho zachytil ještě před tím, než mohlo být vidět na území USA. Zatmělé Slunce nebylo tak vysoko, nad východním obzorem byly krásné barvy a to dalo vyniknout jasné, temně černé stratosférické obloze ve stínu Měsíce.
Oprava: Na správný východní obzor místo západního v poslední větě upozornil Jan Pospíšil. Na chybu bylo upozorněno i na anglickém fóru asterisk.apod.com

Štítky: Sluneční zatmění, Tse, Moon shadow, G650


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »