Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření kolem oka hurikánu Irma

Uznání videa: NASA, GOES-16 Satellite, SPoRT

Proč mají hurikány ve svém centru oko? Nikdo s jistotou neví. Ovšem to, co se děje uvnitř a vně oka hurikánu je dobře zdokumentováno. U okrajů oka stoupá teplý vzduch, ochlazuje se, víří a rozšiřuje se přes velkou bouři a především na vzdálených okrajích klesá. Vzduch uvnitř oka s nízkým tlakem také klesá o ohřívá se, což způsobuje vypařování, klid a jasno, dokonce může procházet sluneční světlo. Na okrajích oka se tyčí stěny oka, oblast s nejvyššími rychlostmi větru. Zvlášť nebezpečné je vyjít ven, když prochází klidné oko, protože brzy zakusíte zase zuřivou bouři stěny oka. Zde můžete vidět jedno z nejdramatičtějších dosud pořízených videí oka a rotující stěny oka. Zrychlené video pořídila minulý týden z vesmíru družice NASA GOES-16 nad jednou z nejsilnějších tropických cyklon v zaznamenané historii: nad hurikánem Irma. Hurikány mohou být extrémně nebezpečné ale jejich nebezpečnost nespočívá v jejich středu.

Nejnovější snímky: Hurikány Irma, Jose a Katia.

Štítky: Hurricane, Eye, Počasí


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »