Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se blíží k Saturnu

Uznání a copyright videa: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA, S. Van Vuuren et al.;
Music: Adagio for Strings (NY Philharmonic)

Jak by to vypadalo blížit se k Saturnu v kosmické lodi? Ani si to nemusíme představovat, právě to v roce 2004 podnikla kosmická sonda Cassini, po cestě pořídila tisíce snímků a po vstupu na oběžnou dráhu další stovky tisíc. Některé z těch prvních snímků z Cassini byly digitálně upraveny, ořezány a zpracovány do inspirativního videa, na které se můžete podívat a které je součástí většího projektu filmu IMAX nazvaného Zvenku dovnitř. V závěrečné sekvenci je Saturn při přibližování stále větší, když dole zmizí zamračený Titan. Sonda Cassini pak s vířícím Saturnem v pozadí zachytila přelet nad Mimasem se zřetelně viditelným kráterem Herschel. Pak se do centra pozornosti dostávají Saturnovy majestátní prstence, jak Cassini překračuje jejich tenkou rovinu. Jejich tmavé stíny jsou vidět na Saturnu samotném. Konečně je v dálce vidět záhadný měsíc Enceladus, který má ledové gejzíry a při příletu k němu video končí. Kosmická sonda Cassini má už jen málo paliva a tak bude v pátek nasměrována tak blízko k Saturnu, že na něj spadne, roztaví se a podle plánu zanikne.

Štítky: Cassini, Saturn, Prstence


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »