Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak identifikovat světlo na obloze

Uznání a copyright: HK (The League of Lost Causes)

Co je to za světlo na obloze? Možná je to jedna z nejčastějších otázek lidí a odpověď může vyplynout z několika krátkých pozorování. Například: pohybuje se, nebo bliká? Pokud ano, a žijete poblíž (většího) města, tak odpověď je typicky letadlo, jelikož letadel je mnoho a pouze málo hvězd a družic je natolik jasných, aby byly vidět i přes umělé osvětlení měst. Pokud ne, a žijete daleko od města, tak to jasné světlo je nejspíš planeta, třeba Venuše nebo Mars, přičemž Venuše je vždycky vidět poblíž obzoru, ať už před úsvitem, nebo po soumraku. Někdy se pomalý pohyb vzdáleného letadla při obzoru dá od jasné planety těžko rozlišit, ale během pár minut se rozpoznat dá. Pořád si ještě nejste jistí? Na tomto diagramu vidíte někdy trochu humorné, ale většinou přesné určení. Nadšení pozorovatelé oblohy si nejspíš povšimnou možných úprav a jejich laskavé návrhy jsou vítány.

Překlady diagramu: španělsky, italsky, polsky, tamilsky, kannadsky, litevsky a norsky.

Štítky: Obloha, Light, Meteor


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »