Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Globální polární záře na Marsu

Uznání: MAVEN, LASP, University of Colorado, NASA

Silná událost na Slunci minulý měsíc vyvolala intenzivní globální polární záři na Marsu. Na těchto projekcích před (vlevo) a v průběhu sluneční bouře (vpravo) je vidět náhlý vzrůst ultrafialové emise z marťanských polárních září, více než 25 krát jasnější, než aurorální emise detekovaná družicí MAVEN předtím. Data ze zobrazujícího ultrafialového spektrografu sondy MAVEN jsou promítnutá ve fialové barvě na noční stranu Marsova globu a simulují data a časy pozorování, přičemž na pravém obrázku je vidět sluncem osvětlený srpek. Sluneční bouře mohou na Marsu vyústit do celoplanetární polární záře proto, že rudá planeta na rozdíl od Země není chráněna silným globální magnetickým polem, které by dokázalo energetické částice nasměrovat k pólům. Pro všechno přítomné na povrchu planety se při sluneční bouři úroveň nebezpečné radiace proti všem dosavadním měřením vozítka Curiosity zdvojnásobila. Družice MAVEN studuje, zda Mars svou atmosféru ztratil kvůli nedostatku globálního magnetického pole.

Štítky: Mars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »