Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eclipsosaurus Rex

Uznání a copyright: Fred Espenak (MrEclipse.com)

Žijeme v éře, kdy jsou možná úplná zatmění Slunce, protože zdánlivá velikost Měsíce zatím dokáže sluneční kotouč právě zakrýt. Ovšem Měsíc se od planety Země pomalu vzdaluje. Růst jeho vzdálenosti způsobuje slapové tření a byl změřen na 3,8 centimetru za rok. Takže asi za 600 miliónů let přijde doba, kdy Měsíc bude tak daleko, že se měsíční kotouč bude jevit příliš malý, než aby dokázal Slunce zcela zakrýt. Potom budou při pohledu z naší planety nastávat přinejlepším prstencová zatmění, kdy bude kolem příliš malého Měsíce ohnivý prstenec. Před 100 milióny let byl ovšem Měsíc o něco blíže a jevil se tedy větší. Tudíž v dobách dinosaurů byla úplná zatmění Slunce častější. Modernímu úplnému zatmění pózuje socha dinosaura před Tate Geological Museum v Casper College ve Wyomingu. K pořízení tohoto portrétu při velkém americkém zatmění 21. srpna byla pod něj umístěna automatická kamera.

Štítky: Tse, Sluneční zatmění, Eclipsosaurus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »