Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné molekulární mračno Barnard 68

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Kam se poděly všechny hvězdy? To, co se kdysi považovalo za díru do nebe, astronomové nyní znají jako temné molekulární mračno. Při vysoké koncentraci prachu a plynu se prakticky veškeré světlo emitované hvězdami v pozadí absorbuje. Tmavé okolí vnitřku molekulárních mračen jim napomáhá být jedněmi z nejchladnějších a nejizolovanějších míst ve vesmíru. Jednou z nejpozoruhodnějších tmavých absorpčních mlhovin je zde zobrazené mračno v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) známé jako Barnard 68. To, že v jeho centru nejsou vidět žádné hvězdy naznačuje, že Barnard 68 je poměrně blízko, podle měření asi 500 světelných let daleko a půl světelného roku napříč. Není sice přesně známo, jak molekulární mračna jako je Barnard 68 vznikají, ale ví se, že mračna samotná jsou nejspíše místy vzniku nových hvězd. Samotné mračno Barnard 68 se nejspíš smrští za vzniku nové hvězdné soustavy. V infračeném světle je ovšem možné přes mračno naskrz vidět.

Štítky: Molekulární mračno, Barnard 68, Absorpční mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »