Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá hora Ahuna Mons na planetce Ceres

Uznání: Dawn Mission, NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Jak vznikla tato neobvyklá hora? Ahuna Mons je největší horou na největší známé planetce v naší Sluneční soustavě Ceres, která obíhá naše Slunce v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Ahuna Mons se ovšem nepodobá ničemu, co lidé doposud kdy viděli. Její svahy neposévají žádné staré krátery, ale jsou tam mladé, po úbočí běžící pruhy. Jedna z hypotéz praví, že Ahuna Mons je ledovou sopkou, která vznikla krátce po velkém impaktu na opačné straně této trpasličí planety a soustředěnými seismickými vlnami se rozvolnil terén. Ty jasné pruhy mohou mít vysoký obsah odrazivé soli a tudíž se mohou podobat dalšímu materiálu, který se nedávno dostal na povrch a je na Cereře vidět ve slavných jasných skvrnách. Digitální obraz s dvojnásobnou výškou, na který se díváte, vznikl na základě povrchových map Cerery pořízených minulý rok sondou Dawn.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů

Štítky: Ahuna mons, Ceres, Asteroid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »