Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpasličí planeta s jasnou skvrnou

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Tento bližší pohled pořídila kamera sondy Dawn, která je nyní u Cerery a 4. května zachytila severní polokouli a jednu z jejích tajemných jasných skvrn. Sluncem osvětlený portrét malého, tmavého světa o průměru asi 950 kilometrů je součástí plánované sekvence snímků slunečním světlem poháněnou sondou z 15 denní orbity RC3 ve vzdálenosti 13 600 kilometrů. Animovaná sekvence ukazuje rotaci Cerery s jejím severním pólem v horní části snímku. Jasná skvrna zachycená Hubblem v roce 2004 a potom sondou Dawn v roce 2015 při přibližování k Ceres, se sama skládá z menších skvrn odrazivého materiálu, který by mohl být ve slunečním světle se třpytícím exponovaným ledem. Iontový pohon sondy Dawn byl v sobotu znovu spuštěn a sonda se po spirále dostane 6. června na bližší orbitu ve vzdálenosti 4350 kilometrů. Další neprozkoumaná trpasličí planeta Pluto pochopitelně očekává uprostřed července přílet návštěvníka ze Země, a to kosmickou sondu New Horizons.

Štítky: Ceres, Kosmická sonda dawn, Dwarf planet


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »