Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejjasnější skvrna na Ceres

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Trpasličí planeta Ceres o průměru asi 950 kilometrů je největším objektem v pásu planetek ve Sluneční soustavě. Kamera kosmické sondy Dawn, která od března Ceres zkoumá z oběžné dráhy, odhalila kolem 130 záhadných jasných skvrn, které většinou souvisí s impaktními krátery rozesetými po jinak tmavém povrchu tohoto malého světa. Ta nejjasnější skvrna ve středu 90 kilometrů velkého kráteru Occator je zde vidět na pohledu ve falešných barvách, kde se kombinují blízko infračervená a viditelná obrazová data. Při studiu těchto jasných skvrn se nyní přišlo na to, že jejich odrazné vlastnosti světla pravděpodobně nejvíce odpovídají hexahydrátu síranu hořečnatého. Síran hořečnatý pozemšťané pochopitelně znají jako glauberovu hořkou sůl. Závoj pozorovaný uvnitř kráteru Occator naznačuje, že by sůl mohla být pozůstatkem sublimace směsi soli a vodního ledu na povrchu. Jelikož impakty mohly tento materiál exponovat, tak četné skvrny rozeseté po povrchu Ceres by mohly ukazovat na podpovrchovou vrstvu směsi soli a ledu. Sonda Dawn začne uprostřed prosince pozorovat ze své nejbližší oběžné mapovací dráhy kolem Ceres.

Štítky: Ceres, Occator, Jasná skvrna


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »