Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné skvrny v kráteru Occator na Cereře rozlišeny

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Jak vznikly tyto jasné skvrny na Ceres? Skvrny byly poprvé rozpoznány v únoru při přibližování kosmické sondy Dawn k Ceres, k největšímu objektu v pásu asteroidů a přitom se očekávalo, že záhadu by mohly brzy vyřešit snímky s vyšším rozlišením. Ovšem i poté, co sonda Dawn v březnu k Ceres dorazila, tak hádanka zůstala hádankou. I když tyto snímky z minulého měsíce, včetně kompozitního obrazu nahoře, rozlišily uvnitř kráteru Occator hodně podrobností, tak překvapivě záhadu nevyřešily. Dalším nedávným vodítkem je skutečnost, že se nad jasnými skvrnami v kráteru vyvíjí slabý závoj. Sonda Dawn má v plánu se po spirále přibližovat k Ceres a několika novými způsoby zkoumat trpasličí planetu, takže se doufá, že se podaří určit chemické složení této oblasti a konečně tak odhalit podstatu a historii skvrn. Po spotřebování paliva za několik let bude sonda Dawn pokračovat v obíhání Ceres, stane se umělou družicí a trvalým památníkem výzkumu lidstva.

Každoroční přehled astronomie: Editor APODu bude v lednu přednášet ve Philadelphii a v New York City.

Štítky: Ceres, Occator, Dawn


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »