Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pickeringův trojúhelník v Závoji

Uznání a copyright: J-P Metsävainio (Astro Anarchy)

Tyto filamenty zářícího plynu stlačeného rázy vypadají chaoticky a na pozemské obloze protínají oblohu v souhvězdí Labutě (Cygnus) jako součást Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velkým zbytkem po supernově, rozpínající se mračno zrozené smrtící explozí hmotné hvězdy. Světlo původního výbuchu supernovy nejspíš dosáhlo Zemi před více než 5000 lety. Mezihvězdné rázové vlny vržené touto kataklysmickou událostí se plouží vesmírem a vymetají a vybuzují mezihvězdný materiál. Zářící filamenty jsou ve skutečnosti spíše jako dlouhé vlny v plátu, který je vidět z boku a pozoruhodně dobře se dělí na září z atomů ionizovaného vodíku a síry v červené a zelené barvě a kyslíku v barvě modré. Závojové mlhovině se též někdy říká Smyčka v Labuti a měří téměř 3 stupně, neboli 6 úplňků. To v odhadované vzdálenosti 1500 světelných let odpovídá více než 70 světelným rokům a toto zorné pole zabírá méně než třetinu tohoto rozměru. Komplex filamentů, který se podle ředitele Harvardovy observatoře nazývá Pickeringův trojúhelník a je katalogizován jako NGC 6979, by měl být možná správněji označen jako Trojúhelníkový věchet Williaminy Flemingové.

Štítky: Ngc6979, Zbytek supernovy


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »