Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné skvrny v kráteru Occator na Cereře rozlišeny

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Jak vznikly tyto jasné skvrny na Ceres? Skvrny byly poprvé rozpoznány v únoru při přibližování kosmické sondy Dawn k Ceres, k největšímu objektu v pásu asteroidů a přitom se očekávalo, že záhadu by mohly brzy vyřešit snímky s vyšším rozlišením. Ovšem i poté, co sonda Dawn v březnu k Ceres dorazila, tak hádanka zůstala hádankou. I když tyto snímky z minulého měsíce, včetně kompozitního obrazu nahoře, rozlišily uvnitř kráteru Occator hodně podrobností, tak překvapivě záhadu nevyřešily. Dalším nedávným vodítkem je skutečnost, že se nad jasnými skvrnami v kráteru vyvíjí slabý závoj. Sonda Dawn má v plánu se po spirále přibližovat k Ceres a několika novými způsoby zkoumat trpasličí planetu, takže se doufá, že se podaří určit chemické složení této oblasti a konečně tak odhalit podstatu a historii skvrn. Po spotřebování paliva za několik let bude sonda Dawn pokračovat v obíhání Ceres, stane se umělou družicí a trvalým památníkem výzkumu lidstva.

Každoroční přehled astronomie: Editor APODu bude v lednu přednášet ve Philadelphii a v New York City.

Štítky: Ceres, Occator, Dawn


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »