Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné skvrny v kráteru Occator na Cereře rozlišeny

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Jak vznikly tyto jasné skvrny na Ceres? Skvrny byly poprvé rozpoznány v únoru při přibližování kosmické sondy Dawn k Ceres, k největšímu objektu v pásu asteroidů a přitom se očekávalo, že záhadu by mohly brzy vyřešit snímky s vyšším rozlišením. Ovšem i poté, co sonda Dawn v březnu k Ceres dorazila, tak hádanka zůstala hádankou. I když tyto snímky z minulého měsíce, včetně kompozitního obrazu nahoře, rozlišily uvnitř kráteru Occator hodně podrobností, tak překvapivě záhadu nevyřešily. Dalším nedávným vodítkem je skutečnost, že se nad jasnými skvrnami v kráteru vyvíjí slabý závoj. Sonda Dawn má v plánu se po spirále přibližovat k Ceres a několika novými způsoby zkoumat trpasličí planetu, takže se doufá, že se podaří určit chemické složení této oblasti a konečně tak odhalit podstatu a historii skvrn. Po spotřebování paliva za několik let bude sonda Dawn pokračovat v obíhání Ceres, stane se umělou družicí a trvalým památníkem výzkumu lidstva.

Každoroční přehled astronomie: Editor APODu bude v lednu přednášet ve Philadelphii a v New York City.

Štítky: Ceres, Occator, Dawn


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »