Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirálovitá polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Davide Necchi

Co se stalo na obloze? Polární záře! Této polární záře, zachycené minulý měsíc, si povšimli Islanďané pro její vysokou jasnost a rychlý vývoj. Polární záře jsou důsledkem slunečních bouří, kdy ze Slunce vylétají vysokoenergetické částice a o pár dnů později pronikají přes ochrannou zemskou magnetosféru. I když se dá rozpoznat spirální tvar, tak lidská představivost může v komplexní záři vidět zjevení různých druhů běžných předmětů. Na snímku je v popředí vidět řeka Ölfusá a světla osvětlující most ve městě Selfoss. Za nízkými mraky je vidět téměř úplněk. Jak se Slunce pomalu vzdaluje ze slunečního maxima a postupuje k historicky klidnějšímu období ve svém jedenáctiletém cyklu, tak klesá jeho živost a povrchová aktivita a v důsledku toho i polární záře na Zemi. Sluneční astronomové očekávají, zda nadcházející sluneční minimum bude stejně neobvykle tiché, jako to minulé, kdy některé měsíce byly bez rozlišitelných skvrn či jiných aktivních slunečních jevů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Iceland, Spirální


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »