Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirálovitá polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Davide Necchi

Co se stalo na obloze? Polární záře! Této polární záře, zachycené minulý měsíc, si povšimli Islanďané pro její vysokou jasnost a rychlý vývoj. Polární záře jsou důsledkem slunečních bouří, kdy ze Slunce vylétají vysokoenergetické částice a o pár dnů později pronikají přes ochrannou zemskou magnetosféru. I když se dá rozpoznat spirální tvar, tak lidská představivost může v komplexní záři vidět zjevení různých druhů běžných předmětů. Na snímku je v popředí vidět řeka Ölfusá a světla osvětlující most ve městě Selfoss. Za nízkými mraky je vidět téměř úplněk. Jak se Slunce pomalu vzdaluje ze slunečního maxima a postupuje k historicky klidnějšímu období ve svém jedenáctiletém cyklu, tak klesá jeho živost a povrchová aktivita a v důsledku toho i polární záře na Zemi. Sluneční astronomové očekávají, zda nadcházející sluneční minimum bude stejně neobvykle tiché, jako to minulé, kdy některé měsíce byly bez rozlišitelných skvrn či jiných aktivních slunečních jevů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Iceland, Spirální


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »