Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirálovitá polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Davide Necchi

Co se stalo na obloze? Polární záře! Této polární záře, zachycené minulý měsíc, si povšimli Islanďané pro její vysokou jasnost a rychlý vývoj. Polární záře jsou důsledkem slunečních bouří, kdy ze Slunce vylétají vysokoenergetické částice a o pár dnů později pronikají přes ochrannou zemskou magnetosféru. I když se dá rozpoznat spirální tvar, tak lidská představivost může v komplexní záři vidět zjevení různých druhů běžných předmětů. Na snímku je v popředí vidět řeka Ölfusá a světla osvětlující most ve městě Selfoss. Za nízkými mraky je vidět téměř úplněk. Jak se Slunce pomalu vzdaluje ze slunečního maxima a postupuje k historicky klidnějšímu období ve svém jedenáctiletém cyklu, tak klesá jeho živost a povrchová aktivita a v důsledku toho i polární záře na Zemi. Sluneční astronomové očekávají, zda nadcházející sluneční minimum bude stejně neobvykle tiché, jako to minulé, kdy některé měsíce byly bez rozlišitelných skvrn či jiných aktivních slunečních jevů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Iceland, Spirální


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »