Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirálovitá polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Davide Necchi

Co se stalo na obloze? Polární záře! Této polární záře, zachycené minulý měsíc, si povšimli Islanďané pro její vysokou jasnost a rychlý vývoj. Polární záře jsou důsledkem slunečních bouří, kdy ze Slunce vylétají vysokoenergetické částice a o pár dnů později pronikají přes ochrannou zemskou magnetosféru. I když se dá rozpoznat spirální tvar, tak lidská představivost může v komplexní záři vidět zjevení různých druhů běžných předmětů. Na snímku je v popředí vidět řeka Ölfusá a světla osvětlující most ve městě Selfoss. Za nízkými mraky je vidět téměř úplněk. Jak se Slunce pomalu vzdaluje ze slunečního maxima a postupuje k historicky klidnějšímu období ve svém jedenáctiletém cyklu, tak klesá jeho živost a povrchová aktivita a v důsledku toho i polární záře na Zemi. Sluneční astronomové očekávají, zda nadcházející sluneční minimum bude stejně neobvykle tiché, jako to minulé, kdy některé měsíce byly bez rozlišitelných skvrn či jiných aktivních slunečních jevů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Iceland, Spirální


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »