Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protonový oblouk nad Hořejším jezerem

Uznání a copyright: Ken Williams

Okolí bylo zvoleno, všechno co bylo třeba byla polární záře. Koncem minulého srpna předpovědi hlásily, že jinak nádhernou noční oblohu osvětlí ještě polární zelená. Astrofotograf tedy naskočil do svého náklaďáčku a už za 5 hodin jízdy se ocitl ve venkovské krajině horního Michiganského poloostrova. Netušil ovšem, že mu právě začíná přát štěstí. Zatímco se chystal snímkovat, tak se objevil vzácný druh polární záře, protonový oblouk. Červený oblouk trval asi 15 minut, což bylo ale dost dlouho na to, aby ho dokázal zachytit 30 sekundovou expozicí. Jak už sám název naznačuje, tak protonový oblouk nezpůsobují elektrony, ale mnohem hmotnější protony, které po nějaké energetické události na Slunci bombardují zemskou atmosféru. Žlutá světla na obzoru na snímku představují světla města Marquette v Michiganu v USA. Modré a žluté skály z Hořejšího jezera v popředí osvětluje LED baterka. Vlevo od červeného protonového oblouku je také vidět pás naší Galaxie Mléčné dráhy.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Protonový oblouk, Polární záře, Lake Superior


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »