Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní oblast 1002 na neobvykle tichém Slunci

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Proč bylo Slunce nedávno tak tiché? Nikdo to jistě neví. Už více jak přes rok naše Slunce ukázalo jen několik málo aktivních oblastí, kde sídlí ještě méně slunečních skvrn, přičemž takové období relativního klidu je docela neobvyklé. Co o našem Slunci dobře známo, že je v přechodném období mezi slunečními cykly zvaném sluneční minimum, kde je sluneční aktivita historicky vždy snížená. Výrazný nedostatek povrchového varu je ale neobvyklý i během slunečního minima a tak nízká aktivita nebyla vidět už mnoho desetiletí. Nicméně před několika dny se objevila bona-fide aktivní oblast i se slunečními skvrnami a nadále rotuje přes sluneční disk. Tato nahoře viditelná oblast nese označení AR 1002 (Active Region 1002) a v ultrafialovém světle ji včera zachytila družice SOHO, která spolu se Zemí obíhá Slunce. Kromě klidu na povrchu Slunce nedávná data z kosmické sondy Ulysses přes celou sluneční soustavu ukazují, že intenzita slunečního větru, který fouká ze Slunce je nejmenší za padesát let. Podle předpovědi by ale Slunce mělo vykazovat více a více aktivních oblastí, které budou obsahovat více a více slunečních skvrn a vzplanutí až do slunečního maxima, které nastane asi za 4 roky.

Štítky: Sluneční skvrna, Solar minimum, Active regions


34. vesmírný týden 2025

34. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 8. do 24. 8. 2025. Měsíc po poslední čtvrti se na ranní obloze potká s Venuší a Jupiterem. Na ranní obloze už budou všechny planety kromě Marsu (tedy uvidíme i Merkur). Aktivita Slunce je nízká. Evropská raketa Ariane 6 má za sebou druhou komerční misi, když vynesla evropskou meteorologickou družici Metop-SGA1. První misi pro americké bezpečnostní síly má za sebou raketa Vulcan. Vrcholí přípravy letu IFT-10 Super Heavy Starship. Před 50 lety se k Marsu vydala úspěšná dvojice sond Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C-2025 K1

Kometa C-2025 dalekohledem Seestar30

Další informace »